Uczestnikiem/czką Projektu - może zostać osoba, która złożyła komplet dokumentów rekrutacyjnych w miejscu i terminie określonym w ogłoszeniach poprzedzających rekrutację, umieszczonych w biurze projektu oraz na stronie https://unitis.org.pl/projekty-realizowane/azwm oraz spełnia łącznie kryteria formalne udziału w projekcie (w nawiasie podano wymagane dokumenty, na podstawie których dokonywana będzie weryfikacja spełnienia warunków formalnych) tj.:
A. zamieszkuje i/lub pracuje na terenie województwa małopolskiego (tj. adres zamieszkania i/lub wykonywania pracy na terenie województwa małopolskiego jest wskazany na wymaganym zaświadczeniu np. od pracodawcy, w przypadku osób pozostających bez pracy konieczne jest przedstawienie innego dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania np. faktura za usługi telekomunikacyjne itp. Potwierdzenie miejsca zamieszkania w województwie małopolskim poprzez oświadczenie Kandydata/tki dopuszczalne jest tylko w przypadku osób pozostających bez pracy, które nie mogą dostarczyć żadnego zaświadczenia, na którym widniałby adres zamieszkania)
B. jest osobą należącą do co najmniej 1 z poniższych grup:
a) osoby pracujące zatrudnione na podstawie umów krótkoterminowych (zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu na umowę na czas określony nie dłuższy niż 6 miesięcy oraz oświadczenie Kandydata/tki, że nie jest zatrudniony/a w innym miejscu na umowę o pracę powyżej 6 miesięcy lub
w przypadku kiedy umowa kończy się w trakcie trwania projektu zaświadczenie o zatrudnieniu na czas określony zawierający datę rozpoczęcia i zakończenia umowy oraz oświadczenie Kandydata/tki, że nie jest zatrudniony/a w innym miejscu)
b) osoby pracujące zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych (zaświadczenie od pracodawcy o współpracy na podstawie umowy cywilnoprawnej oraz oświadczenie Kandydata/tki, że nie jest zatrudniony/a w innym miejscu na umowę o pracę)
c) osoby ubogie pracujące
( a) zaświadczenie od pracodawcy, że osoba jest osobą pracującą oraz oświadczenie o dochodzie przypadającym na jedną osobę zamieszkującą we wspólnym gospodarstwie domowym z Kandydatem/tką w miesiącu poprzedzającym przystąpienie do projektu, ewentualnie zaświadczenie z MOPS, GOPS, jeśli Kandydat/tka korzysta z takiej pomocy (zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń wynikających z ustawy o pomocy społecznej) lub
b) zaświadczenie (lub zaświadczenia w przypadku kilku pracodawców) o wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymał/a Kandydat/tka w miesiącu poprzedzającym przystąpienie do projektu oraz oświadczenie Kandydata/tki, że dochody wynikające z zaświadczenia (zaświadczeń) są jego/jej jedynymi)
d) osoby z niepełnosprawnościami (orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności lub w przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi: orzeczeń lub innych dokumentów poświadczających stan zdrowia (np.zaświadczenia od lekarza))
e) osoby o ograniczonej mobilności (zaświadczenie lekarskie lub odpowiednie orzeczenie lub inny dokument poświadczający stan zdrowia)
W przypadku osób pracujących zatrudnionych na podstawie umów krótkoterminowych oraz osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych muszą to być ich jedyne formy zatrudnienia, tj. osoba wskazana w ppkt a) nie może być jednocześnie zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony i analogicznie osoba wskazana w ppkt b) nie może być jednocześnie zatrudniona na umowę o pracę.
C. ukończyła 18 lat lub więcej (oświadczenie z formularza rekrutacyjnego oraz dokument np. dowód osobisty do wglądu, weryfikacja z numerem PESEL);
D. nie otrzymuje jednocześnie wsparcia o analogicznym celu / charakterze w projekcie dofinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+ lub innych środków publicznych (załącznik nr 3).
2. ZAREZERWOWANE ZOSTANĄ MIEJSCA w projekcie dla:
a) osób opiekujących się osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu lub dziećmi (zaświadczenie od lekarza lub odpowiednie orzeczenie lub inny dokument poświadczający stan zdrowia osoby potrzebującej wsparcia w codziennym funkcjonowaniu lub dokument poświadczający wiek dziecka (wsparcie dotyczy dzieci do lat 7). W przypadku braku możliwości uzyskania zaświadczenia dopuszczalne jest oświadczenie Kandydata/tki)- zarezerwowane minimum 5 miejsc (powyżej 10% liczby uczestników projektu)
b) osób, które pracują lub mieszkają na terenie miast średnich tracących funkcje społeczno- gospodarcze lub gmin zmarginalizowanych (lista w załączniku nr 6) -adres zamieszkania i/lub pracy na wymaganym zaświadczeniu (np. od pracodawcy)- zarezerwowane minimum 10 miejsc (powyżej 20% liczby uczestników projektu)
c) osób z uszkodzonym słuchem - (orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności lub inny dokument poświadczający stan zdrowia dot. uszkodzenia słuchu)- zarezerwowane minimum 10 miejsc
3. Preferowany będzie udział osób spełniających następujące warunki (podano liczbę punktów przyznawaną osobie za spełnienie danego kryterium- w przypadku spełniania kilku kryteriów punkty te sumują się oraz dokumenty, na podstawie których będzie weryfikowane spełnienie kryterium):
a. -osoby młode (w wieku 18- 29 lat) +3pkt (weryfikacja na podstawie daty urodzenia wynikającej z numeru PESEL)
b. - osoby w wieku 50 lat lub więcej +3pkt (weryfikacja na podstawie daty urodzenia wynikającej z numeru PESEL)
c. -kobiety +3pkt (weryfikacja z nr PESEL)
d. -osoby z uszkodzeniem słuchu -(orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności lub inny dokument poświadczający stan zdrowia dot. uszkodzenia słuchu) +1 pkt
e. -osoby pracujące lub mieszkające na terenie miast średnich tracących funkcje społeczno- gospodarcze lub gmin zmarginalizowanych +1pkt (w przypadku osób pracujących- adres z zaświadczenia pracodawcy, w przypadku osób pozostałych- inne zaświadczenie/ dokument potwierdzający miejsce zamieszkania, w szczególnych przypadkach oświadczenie).
Projektodawca zastrzega sobie prawo żądania dodatkowych dokumentów celem potwierdzenia oświadczeń kandydata/tki lub uczestnika/czki projektu, w tym spełnienia kryteriów rekrutacji lub dokumentów niezbędnych do udokumentowania wskaźników, w szczególności:
-w przypadku osoby pracującej - zaświadczenie od pracodawcy,
-w przypadku osoby bezrobotnej (spełniającej inne kryteria rekrutacji)- zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o statusie osoby bezrobotnej,
-w przypadku osoby biernej zawodowo (spełniającej inne kryteria rekrutacji)- zaświadczenie z ZUS o nieodprowadzaniu składek na ubezpieczenie społeczne,
-w przypadku osoby obcego pochodzenia/ osoby z krajów trzecich- dokument potwierdzający kraj pochodzenia
-w przypadku osoby należącej do mniejszości, w tym społeczności marginalizowanych takich jak Romowie itd.- dokument potwierdzający status Kandydata/tki
-w przypadku osoby w kryzysie bezdomności lub dotkniętych wykluczeniem z dostępu do mieszkań- zaświadczenie od właściwej instytucji/ inny dokument potwierdzający np. pismo ze spółdzielni o zadłużeniu/ wywiad środowiskowy przeprowadzony przez beneficjenta z osobą bezdomną lub w kryzysie bezdomności wraz z oświadczeniem osoby bezdomnej lub zagrożoną bezdomnością w przypadku braku możliwości uzyskania zaświadczenia z instytucji pomocy społecznej.
Zaświadczenie uznaje się za ważne przez 30 dni od dnia wydania. Musi być ono ważne na dzień przystąpienia uczestnika do projektu tj. na dzień otrzymania pierwszego wsparcia.
Szczegółowe wymogi zawarte są w Regulaminie rekrutacji i udziału w projekcie Do pobrania