Informacje o projekcie
Skorzystaj z projektu „Aktywizacja- Integracja- Praca”
Projekt realizujemy dzięki otrzymaniu wsparcia finansowego z Unii Europejskiej.
Dla kogo? (grupa docelowa)
Wsparcie zaplanowane jest dla minimum 48 osób (40K,8M) będących osobami lub rodzinami zagrożonymi ubóstwem lub wykluczeniem społecznym takimi jak: osoby z niepełnosprawnościami (z uszkodzonym słuchem) lub objęte ochroną czasową w Polsce w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w wieku 15 lat lub więcej zamieszkujące lub uczące się na terenie jednego z następujących powiatów województwa małopolskiego:
-
brzeski
-
dąbrowski
-
gorlicki
-
limanowski
-
nowosądecki
-
Nowy Sącz
-
nowotarski
-
tarnowski
-
Tarnów
-
w tym na terenie miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze: Nowy Sącz, Tarnów, Gorlice lub gmin zmarginalizowanych: Biecz, Bobowa, Bolesław, Borzęcin, Ciężkowice, Dobra, Gręboszów, Gromnik, Gródek nad Dunajcem, Grybów, Iwkowa, Jodłownik, Kamienica, Kamionka Wielka, Korzenna, Laskowa, Lipinki ,Łabowa, Łącko, Łososina Dolna, Łukowica, Łużna, Mędrzechów, Moszczenica, Mszana Dolna - gmina wiejska, Muszyna, Nawojowa, Niedźwiedź, Olesno, Piwniczna- Zdrój, Pleśna ,Podegrodzie, Radgoszcz, Ropa, Ryglice, Rytro, Rzepiennik Strzyżewski, Sękowa, Stary Sącz, Szczurowa, Szczucin, Szerzyny, Tuchów, Uście Gorlickie, Wietrzychowice, Zakliczyn.
Jakie wsparcie możesz uzyskać?
Dla każdego uczestnika/czki projektu opracowany zostanie Indywidualny Plan Działania, który określi ścieżkę udziału w projekcie. Rodzaje wsparcia realizowanego w projekcie wymienione są poniżej. Dla uczestników/czek projektu przewidziano dodatkowo następujące wsparcie: zwrot kosztów dojazdu na zajęcia, stypendium szkoleniowe, stypendium stażowe, materiały szkoleniowe, zapewnienie tłumacza języka ukraińskiego/rosyjskiego, tłumacza języka migowego (w zależności od potrzeb).
Jakie zadania realizujemy w projekcie?
Główne zadania, które realizujemy w projekcie to:
-
opracowanie Indywidualnych Planów Działania
-
warsztaty integracyjne
-
poradnictwo zawodowe grupowe
-
warsztaty "ABC Przedsiębiorczości"
-
poradnictwo psychologiczne i psychospołeczne
-
pośrednictwo pracy
-
kursy i szkolenia
-
staże
-
grupy wsparcia
-
zatrudnienie wspierane.
Jak wziąć udział?
Regulamin rekrutacji, nabory rekrutacyjne, szczegółowe wymogi, dane adresowe i kontaktowe zamieszczone są na stronie internetowej projektu.
Projekt realizowany jest od 1 września 2024 roku do 31 grudnia 2025 roku.
Nabory rekrutacyjne – terminy będą ogłaszane w zakładce Rekrutacja.
Jeśli jesteś zainteresowany/a udziałem w projekcie – zapoznaj się z podanymi informacjami i dokumentami w zakładce Do pobrania.
Jeśli nadal masz pytania skontaktuj się z nami Kontakt.
Kto realizuje projekt?
-
Fundacja Rozwoju Regionalnego VIRIBUS UNITIS
-
Miasto Nowy Sącz- Centrum Pozyskiwania Funduszy i Przedsiębiorczości
Jaki jest cel projektu?
Wsparcie 48 osób (40K,8M) z niepełnosprawnościami (z uszkodzonym słuchem) lub objętych ochroną czasową w Polsce w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w wieku 15 lat lub więcej zamieszkujących lub uczących się na obszarze projektu poprzez ich aktywne włączenie społeczne (z uwzględnieniem równości szans, niedyskryminacji i aktywnego uczestnictwa) i zwiększenie zdolności do zatrudnienia do 31.12.2025.
Jakie są główne efekty/ rezultaty projektu?
-
28 osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu
-
12 osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, po opuszczeniu programu.
Jakie są źródła finansowania projektu?
Program Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6. Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.16 Aktywizacja społeczno-zawodowa typ projektu A: Aktywizacja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz osób biernych zawodowo. Całkowita wartość projektu to 890 285,00 zł, w tym 756 742,25 zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027.
Realizacja zasad horyzontalnych
Projekt zapewnia koordynację i jednolity sposób realizacji dwóch zasad horyzontalnych: zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn.
W projekcie zachowujemy standardy dostępności dla polityki spójności 2021-2027 dotyczące takich obszarów jak: szkolenia, informacja i promocja, transport, cyfryzacja, architektura.
Celem standardów jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami na równi z osobami pełnosprawnymi dostępu do funduszy unijnych.
W ramach działań z zakresu dostępności projektu dla osób z niepełnosprawnościami:
- stworzono stronę projektową www dostosowaną dla osób z niepełnosprawnościami
- biuro projektu jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami
- wszystkie informacje o projekcie oraz w trakcie realizacji projektu przekazywane są prostym językiem przygotowano alternatywne formy materiałów projektowych np. dokumenty w wersjach elektronicznych, z możliwością powiększonego druku.
Projekt jest realizowany zgodnie z prawami i wolnościami określonymi w Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych (KPON), sporządzonej w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U . z 2012 r. poz. 1169 z późn. zm. oraz Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej (KPP) (Dz. U. UE. C. z 2007 r. Nr 303, str. 1 z późn. zm.), w zakresie odnoszącym się do sposobu realizacji, zakresu projektu jak i Beneficjenta/Partnera. Uczestnicy Projektu mają możliwość zgłaszania podejrzenia o niezgodności projektów (operacji) lub działań związanych z realizacją projektu z KPP i KPON do Instytucji Zarządzającej na adres mailowy:
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie